AR-GE

Merhaba, ben Abdullah Reha Nazlı. Tasarımcı ve yazılımcı iken babamın kitabevinin başına geçtim. 50 bin kitap, 40 bin üyeli okuma sistemi, yayınevi derken sıra yeniden teknolojiye geldi. Artık kitapçılarda geçen 30 yılım, yazılımla geçen 20 yılım ve okurlukla geçen 10 yılımı birleştirip şehrimiz için harika projeler başlatmak istiyorum.

KÜTAHYA’NIN TÜM TARİHİ YAPILARININ MODELLENMESİ

Mevlüt Dinç ile üniversitede bir konferansta tanışmıştım. 15 yıl önce Citroen firması C4 arabasının tanıtımı için kendisinden oyun istendiğinde robota dönüşen arabanın İstanbul’da gezdiği bir oyun tasarladı. Ve onun oyunu için çizdiği modelleme tarihe not düşülmüş oldu. O günden itibaren her zaman; o oyuna girildiğinde İstanbul’un o günkü hali korunmuş oluyor. Bir şehri 3D koruma altına almak, bir kez ele geçecek bir fırsat.

3D SİMÜLASYON

Göstermelik simülasyonda defalarca kopyalanmış binalar gibi değil, 100 ile 600 yıl önceyi kapsayacak şekilde Kütahya’nın tüm sokaklarını ve bugüne ulaşmış tüm tarihi evlerini, tüm çeşmelerini ve şehrin ortasından akan nehirleri modellemek istiyoruz. 1000’e yakın binanın çizileceği çalışmamız başladı. Bu çalışma diğer tüm projelerimizin çatısını oluşturacak.

ANİMASYON FİLM PROJELERİ

Kardeşim kısa film yönetmeni, ben yayınevi kurucusuyum. Aylardır tüm Kütahya’yı modelliyoruz. Bir yıl içince tüm şehrin tarihi halinin simülasyonu elimizde olacak. Ve tarihi tanıtıp sevdiren müthiş filmler çekmeyi umuyoruz.

Artırılmış Gerçeklik (AR) çalışmalarımız

Artık uygulama mağazalarında AR kategorisi var. Tüm dünya bu yöne gidiyor. Artık sanal dünya sanal kalmıyor, onu gerçek dünya ile birleştiriyorlar. Biz de rahatça harika AR çalışmaları yapabiliriz. Şimdiden başladık. Yayınevimizin kitabının üstüne tutulduğunda kitapla 3D tarihi yapılar gösteren uygulamamız var.

360 DERECE VİDEO ÇALIŞMALARI

Artık her şey 3 boyutlu. Telefonun sizin hangi yöne çevirdiğinizi algıladığı bir teknoloji var herkesin elinde. Gerçek tarihi fotoğraflardaki mekanların 360 video olarak bir mobil uygulamaya yüklendiğini düşünün. Bir yerde telefonu çıkarıp tarih seçtiğinizde, o bölgenin geçmişteki halini görebilmek… Roma gibi büyük şehirler için yapılan bu uygulamayı Kütahya için hayal ediyoruz.

BİLGİSAYAR OYUNU ÇALIŞMALARI

GTA, tüm dünyaca bilinen bir oyun. Bir şehirde serbestçe gezip vakit geçirmek bu kuşağın en sevdiği sanal aktivitelerden biri. Madem öyle neden oyun yapmıyoruz? Tüm Kütahya’yı atla gezebildiğin, ok atabildiğin, önemli binaların üstüne tıklayıp bilgi alabildiğin serbest bir dünya ortaya çıkarmamız inanılmaz olmaz mı?

ÇİZGİ FİLM KARAKTER ÇALIŞMALARI

Kütahya 1413 kitabımızı yayınladık. İlk baskı 2 hafta içinde tükendi. Kütahyalı çocuklar heyecanla ikincisini bekliyorlar. Ama o çok sevdikleri karakterleri bir de çizgi film olarak görmelerini umuyoruz.

KÜTAHYA’NIN SANATSAL ARŞİVİNİN GÖRSELLEŞTİRİLMESİ

Van Gogh için yapılan görselleştirme animasyonları tüm internette paylaşıldı ve tarihe harika bir çalışma kaldı. Ahmet Yakupoğlu’nun muazzam resimleri için aynısını yapmayı umuyoruz.

ŞİMDİDEN NELER YAPIYORUZ?

BELGESELLER

Oyunu dersten ayırmaya çalışırken tüm dünya birden oyunu dersle birleştirme kararı aldı. Benzer şekilde her şey görselleşiyor, interaktifleşiyor. Bu çağ insanı bu inanılmaz avantajı kullanabilir. Biz de pek çok şeyi anlatmak için elimizdeki 3D şehri ve teknolojiyi kullanmaya başladık.

İNTERAKTİF ONLİNE MÜZE

Web tabanlı bir sitede haritanın üstüne tıklayınca bilgi alınabilen bir site kurma çalışmalarımız başladı. Şimdilik 1413 yılı için yapsak da Kütahya’nın tüm tarihi için yapılabilir.

ÇOCUK KİTAPLARI

600 yıl önce Kütahya’da geçen bir roman serisi yazarak başladık. Bir arkeolog ve Kütahya tarihçisi ile binlerce çocuk kitabı okumuş bir yayıncı ve harika görseller birleşince Kütahyalı çocukların en sevdiği çocuk kitaplarının ilki ortaya çıkmış oldu. Tarih kitaplarında kimsenin okumadığı ama herkesin bilmek isteyeceği harika şeyleri herkese ulaşabilir hale dönüştürmek; amacımız bu.